Altın İğne Radyofrekans

Altın İğne Radyofrekans

Tıpta bir çok alanda kullanım alanı bulan RF son dönemin en popüler yöntemi yöntemi haline gelmiştir. Teknolojinin gelişmesiyle kozmetik alanda da yoğun bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle ameliyattan korkan hastalar için ideal bir yöntemdir.

Radyofrekans nedir?
Radyofrekans yüksek frekanslı radyo dalgalarının genel adıdır. Vücuda girdiğinde su dolu hücelerde iyonları harekete geçirerek ısı oluştururlar. Su içeren bütün dokuları kontrollü bir şekilde çok derin dokulara geçmesine yol açmadan  bu bölgede 43-45 dereceye çıkarak etki eder. 

Altın iğneli radyofrekans nedir?
Başlığında bulunan 25 adet mikro altın iğnenin kısa sürelerle cilde girip çıkması  ile altının iletken yapısı kullanılarak direkt derinin alt tabakası olan dermise radyofrekans enerjisi verilir. Bu bölgede oluşan ısı enerjisi sayesinde hedef dokuda etki meydana getirilmiş olur. Oluşan termal hasar cilt atında olduğundan yüzeyde etkilenme oluşmaz. İyileşme ve hedeflenen etki maksimuma çıkarmış olur. Hedef dokuda meydana gelen hasar sonucu hızla onarım mekanizmaları çalışmaya başar. Kollajen üretimi artarak ciltte canlılık, gerilme, renginde açılma oluşan lekelerde kaybolma ve kırışıklıklarda düzelmeler görülür.

Alın iğneli fradyofrekansla hangi uygulamalar yapılabilir?
Yüzde kırışıklık, cilt yenileme ve gençleştirmede (antiaging): Uygulama sonrası cilt yenilenir, kırışıklıklar açılır, lifting etkisiyle gerilerek sarkmalar toparlanır. Kılcal damar sorununu azaltır. Oluşan lekelenmlerin tedavisinde başarılıdır.  Yüzde alın bölgesi, iki kaş arası, göz çevresi yanaklar, burun bölgesi dudak etrafı, burun yanak arası bölge gibi aslında yüzün nerdeyse tamamına uygulanabilir.
 
İz ve sivilce izi tedavisinde: İzlerde, yüzdeki sivilce izlerinde derideki gözeneklerin sıkılaştırılmsında kullanılır. İzleri tamamen yok etmek mümkün değilsede kabul edilebilir düzeye inerler. Sivilce izlerinin tedavisi en çok kullanılar alanlardan biridir.
 
Boyun ve dekolte bölgesi gençleştirmede: Bu bölgelerdeki kırışıklıkların ve sarkıklıkların giderlmesinde oldukça etkilidirler.
 
Leke tedavisinde: Leke tedavisinde oldukça etkilidir. Bilindiği üzere peelingle  klasik leke tedavisi veya   zor bir tedavidir ve başarı şansı düşüktür. Q switch lazerlerle yada leke mezoterapisiyle de leke tedavisi yapılabilmekte ancak bu yöntemde başarı belli bir oranın üzerine çıkamamaktadır.  Altın iğneli radyofrekans tedavisi ile oldukça başarılı sonuçlar alınabilmektedir. RF enerjisi ile lekeyi oluşturan melanin pigmente parçalanmakta, melanosit hücreleri baskılanabilmektedir.
 
Çatlak tedavisinde: Oldukça etkilidirler. Çatlak tedavisi oldukça güçtür ancak RF tedavisiyle iyi sonuçlar alınmaktadır. Tamamen yok etmek mümkün değildir ancak görünüm kabul edilebilir şekilde düzelir, derinin gevşekliği toparlanır.

Kol bacak toparlama: Yaşa bağlı veya ani kilo alıp vermlerde oluşan  Kol, bacak sarkmaların tedavisinde RF le ameliyatsız toparlama mümkündür. Sarkma derecesi çoksa ameliyat düşünmek gerekir.
 
Terleme tedavisinde: Terleme tedavisinde ameliyat dışı en etkili çözümlerden biridir. Bilindiği gibi botoks enjeksyonları ile de terleme tedavisi yapılabilmekte ancak 6 ayda bir tekrarlanması dezavantaj oluşturmaktadır. Altın iğneli RF ile terleme tedavisi hem zahmetsiz, hem de bir yada iki seansla sorun kökünden halledilebilmektedir.

UYARI : Bu site Bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sağlık hizmeti vermemektedir. Sitede verilen bilgiler tanı ve tedavi alanında kullanılmamalıdır. Aksi durumdan doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir. Bu siteyi ziyaret eden kişi bu uyarıları kabul etmiş sayılır.

Sıkça Sorulan Sorular

Uygulama alanına öncesinde 30 dakikalık süreyle lokal anestezik kremler sürülür ve o bölgenin uyuşması sağlanır. Örneğin tüm yüzde tek radyofrekans uygulaması yapılacaksa yaklaşık 30-45 dakika sürmektedir.

İlk birkaç saat yüzde hafif şişlik ve kızarıklık görlebilir. Bu durum geçicidir ve gün içinde düzelir. Cildin yüzeyi etkilenmediğinden soyulma görülmez. Dolayısıyla sosyal aktiviteyi engellemez.

Hastanın mevcut şikayetlerine göre seans sayısı belirlenmekedir. Genellikle 3-4 seans uygulama yeterli olmaktasır. Uygulamanın olumlu sonuçları yaklaşık 3. haftasan itibaren görülmeye başlar. İleri seanslarda olumlu etkiler daha da güçlenecektir.

En büyük avantajı yılın her ayında uygulanabilir olmasıdır. Lazerle tedavilerde güneşli yaz aylarında uygulama yapılamazken altın iğne uygulamasında böyle bir kısıtlama yoktur. İyileşme oldukça hızlı ve etkilidir. Kabuklanma oluşturmaz. Özel bakım gereksimine ihtiyaç duymaz. Uygulama süresi kısadır. Morarma veya kanama görülmez. Yan etkisi hemen hemen yok gidir. PRP, kök hücre tedavileri ve mezoterapilerle kombine edilebilir.