BOTULİNUM TOKSİNİ

BOTULİNUM TOKSİNİ

Botulinum toksini gıda zehirlenmesinden sorumlu bir bakterinin oluşturmuş olduğu zehirin labaratuar ortamıda zararlarlarının giderilmesi sonrası ilaç haline getirilmiş şeklidir.

Peki ne yapar bu botulinum toksini, nasıl etki eder, güzelliğe nasıl bir katkı sunar? Maalesef ehil olmayan kimselerin merdiven altı uygulamalarına kurban gitmiş olan bu harika ilaç bu nedenle tartışılır hale gelmiş, bunun engellenmesi için  devlet eliyle satışı sınırlandırılmıştır.

UYARI : Bu site Bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sağlık hizmeti vermemektedir. Sitede verilen bilgiler tanı ve tedavi alanında kullanılmamalıdır. Aksi durumdan doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir. Bu siteyi ziyaret eden kişi bu uyarıları kabul etmiş sayılır.

Sıkça Sorulan Sorular

Uygulandığı alanda kası çalışmasını felce uğratır. Tıbbın nöroloji alanında istemsiz kasılan kasların çalışmasını engellemek amacıyla tedavi protokollerine girmiş. Felçli hastalarda kas kasılmalarını durdurmak amacıyla , şaşılık tedavisinde kullanılmaktadır. Yüzün mimik kaslarına uygulandığında oluşan kırışıklıkların düzeldiği fark edilmiş, böylece estetik&kozmetik sektöründe yoğun bir şekilde kullanılır hale gelmiştir. 1995 ten itibaren FDA onayı alan botulinum toksini (botox) Amerika'da yaygın kullanılır hale gelmiştir. Botulinum toksini aynı zamanda ter bezlerini geçici felce uğrattığı için terleme tedavisinde de kullanılır.

Kırışıklık tedavisinde: Yüzün 1/3 üst kısmında oluşan kırışıklıkların tedavisinde oldukça etkilidir. Kaz ayakları, kaş çatım çizgileri ve alındaki çizgilerin ve kırışıklıkların tedavisinde kullanılır. Ayrıca dudak etrafındaki çizgilerde daha nadir şekilde kullanılır. Uygulamayla kaşlar da kaldırılabilir. Kaşın dış üst yüzeyine uygulanmadığında kaşlar istenilen seviyede kaldırılabilir. Terleme tedavisinde: Koltuk altı,el ve ayak terlemelerinde oldukça etkilidir. Sosyal iletişimi engelleyecek şekilde terlemesi olan ve ameliyat seçeneğini düşünmeyen hasta profili için tek tedavi seçeneğidir diyebilirim. Migren tedavisinde: Doğru noktalara uygulandığında migren ataklarını sayısını, yada şiddetini azaltabilir. Hatta bazı hastalarda tamamen önler.

Botulinum toksininin etkinlik süresi 4-6 ay kadardır. Kırışıklık ve terleme tedavisinde 6 aylık aralıklarla uygulama yapılmaktadır. Ender de olsa etki süresi uzayabilir. Kontrollerle belirlenerek uygulama süresi uzatılabilir.

Uygulama doğru noktalara uygulanmadığında ifadesiz donuk yüzle karşılaşılabilir. Kaş pozisyonu istenilen seviyenin daha da yukarısına çıkar. İstenmeyen durumların oluşmaması için ehil ellerde uygulamaların yapılması gerekmektedir.

Hamilelerde, emziren annelerde ve hassasiyeti olan hastalara uygulanmamalıdır.