Dolgu

Dolgu

Cilt yaşlandıkça destek dokular azalır, daha az su tutmaya başlar ve sonuçta kurur. Kuruyan ciltte kırışıklıklar oturmaya başlar. Cilt daha esnek hale gelir. Tutup çektiğinizde rahatlıkla uzar, bıraktığınızda ise adeta nazlanarak eski haline döner. Bu testi elinizde rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Uyguladığınız test eğer pozitifse sizin de cildiniz yaşlanıyor demektir. Bu  herşeyin sonu demek değildir.

Hücrelerin üretemediği bu maddeler dolgu enjeksyonu ile tekrar cildinize geri verilebilir. Muayenehane ortamında uygulanabilir olması, uygulama süresinin kısalığı dolgu enjeksyonlarının avantajı olarak görünmektedir.

UYARI : Bu site Bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sağlık hizmeti vermemektedir. Sitede verilen bilgiler tanı ve tedavi alanında kullanılmamalıdır. Aksi durumdan doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir. Bu siteyi ziyaret eden kişi bu uyarıları kabul etmiş sayılır.

Sıkça Sorulan Sorular

Dolgu enjeksiyonlarında en çok kullanılan hyaluronik asit içeren dolgulardır. Hyluronik asit suyu tutan bir madde olduğundan ciltte üretimleri azaldığına cilt kurumaya dolgunluğu azalmaya başlar. Mimik çizgileri derinleşir. Kırışıklıklar artar. Dokularda çökmeler olur. Bu yüzden dolgularda en çok kullanılan malzemedir. Hyluronik asit dışında da dolu olarak kullanılan maddeler mevcut. Başlıcaları kalsium hidroksiapatit (CaHA), policaprolakton içeren biouyumluluğu olan ürünlerdir. Bunlar, hyaluronik aside nazaran daha geç erimektedir.

Yüzde burundan dudağa uzanan çizgilerde (nazolabial), dudaktan çeneye uzanan çizgilerde (marionette), kaş çatma çizgilerinde, dudak şekillendirme ve hacimlendirmede, kaz ayaklarında, gözaltı ışık dolgusunda, göz altında özellikle göz yaşının aktığı olukta, elmacık kemik dolgunlaştırmada, yüz konturlarında kullanılır. Yüz dışında doku eksikliği olan her yerde kullanılabilir. En sık kullanılma yeri ellerdir. Popo büyütme gibi, meme büyütme gibi bu iş için özelleştirilmiş dolgu maddeleriyle ameliyata gerek bırakmadan dolgu maddeleri kullanılabilir.

Hyaluronik asit dolguları 6-18 ay kalıcıdır. Diğer dolgu tiplerinin etkisi 2-3 yıla kadar uzamaktadır. Seanslar da etki süresine göre ayarlanabilir.

Alerji oldukça nadirdir. Uygulandığında hafif kızarıklık şişlik oluşabilir. Emilir olması açısından geri dönüşümlü bir uygulama olduğundan oldukça güvenlidir. Ne olursa olsun ehil ellerde estetikte uzmanlaşmış doktorlar tarafından bu işlemi yaptırmanız çok önemlidir.

Bir miktar ağrı olabilir ancak bu dayanılmaz değildir. Lokal anestezik kremlerle işlemler yapıldığında neredeyse hissedilmez.