İple Yüz ve Boyun Germe

İple Yüz ve Boyun Germe

Estetik talebinde bulunanların giderek ameliyatsız çözümler istemesiyle cerrahi olmadan estetik kavramı ortaya çıkmış, zamanla daha popüler hale gelmiştir. İple estetik kavramı da bu düşünceyle gelişmiş estetik yöntemlerdir. Önceleri balık sırtı iplikler ortaya çıkmış ve yüz germede oldukça kullanılır olmuş, son zamanlarda ise cilt altı cerrahi ipliklerin kullanılmasıyla boyut farklı noktalara kaymıştır.

Organik lifting adı da verilen yöntemlerle yüz, boyun hatta kol popo ve göbek gibi vücudun farklı yerlerinde gençleşme etkisi görmek mümkündür. İple estetik iki farklı yöntemle yapılabilir. Ultra V lifting yöntemi adı verilen örümcek ağı estetiği diye popülarize edilmiş  eriyebilen cerrahi ipliklerin (Polidioxanone-PDO) cerrahisiz yöntemle cilt altına yerleştirilmesiyle cilt altı dokularda hücrelerin uyarılmasını amaçlar. Etki sonradan ortaya çıkar. Diğer uygulama ise çekildiğinde cilt altı dokulara yapışarak yukarıya doğru çekilmesiyle yüzün yukarıya asılması prensibine dayanır. Etki hemen görülür.
Etki Mekanizması Nasıldır? 
Ultra V adı verilen yöntemde cilt altına PDO iplikleri ince iğneler vasıtasıyla yerleştirilir. Burada oluşacak yabancı cisim reaksiyonuyla cildin kollajen üreten hücreleri uyarılır. Kollajen üretimiyle ciltte oluşacak elastikiyet kaybı azalmaya ve lifting etki oluşmaya başlar. Etki zamanla daha çok artar ve uygulanacak bölge toparlanır. Zamanla azalmış cilt kalitesi kaybı giderilmiş olur.  Burada oluşan değişiklikler dolaylı ve zamanla oluşacak etkilerdir. 

İple askılama yöntemleri ise (Silhouette Soft™)cilt altına yerleştirilen balık sırtı ve ya koni şeklinde ipliklerle cilt yukarıya doğru askılanır. Etki mekanik askılama şeklinde olduğundan oluşan değişiklikler hemen görülür. Zamanla askılama etkisi azalmaya başlar.                                                                                  

UYARI : Bu site Bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sağlık hizmeti vermemektedir. Sitede verilen bilgiler tanı ve tedavi alanında kullanılmamalıdır. Aksi durumdan doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir. Bu siteyi ziyaret eden kişi bu uyarıları kabul etmiş sayılır.

Sıkça Sorulan Sorular

PDO ipliklerle yapılan işlem, yoğun şekilde sarkmamış , çizgileri çok derinleşmemiş hafif elastikiyet kaybı gelişmiş kişiler için idealdir. Hem erkeklere hem de kadınlara uygulanabilir. Etki zamanla ortaya çıkar. Zamanla elastikiyet kaybının ortadan kalkmasıyla daha dinamik ve gençleşmiş bir görünüm ortaya çıkar. Direkt asma tekniği ise elastikiyet kaybının oldukça yaşandığı yüzün aşağıya doğru sarkmasıyla burun kenarı çizgileri (nazolabial) ve ağız kenarı (marionette) çizgilerinin derinleştiği durumlarda uygulanır. Etki hemen ortaya çıkar. Yüz yukarıya doğru asıldığından toparlanma etkisiyle derinleşen çizgiler açılır. Aslında yüz germe ameliyatı için uygun hasta profili eğer ameliyattan korkuyorsa yapılacak uygulamadır.

İşlem süresi örneğin PDO tünel tekniğiyle cilt altına yerleştirilecekse cerrahi iplik işlemlerinde yerleştirilecek ip sayısına göre değişir. Ortalama işlem süresi 30 dakikadır.

Öğlen arası estetiği kavramı içine dahil edilecek uygulamalardır. Ofis ortamında gerçekleştiğinden İşlem sonrası rahatlıkla işine dönebilir.

İlk 3 hafta yüzün ovuşturulmaması abartılı mimiklerden kaçınılması ve yüz üstü yatılmaması tavsiye edilir. 3 hafta sonrasında yüzün mimik kaslarını rahatlıkla oynatabilir aşırı mimik hareketleri artık yapılabilir hale gelir. İlk günlerde hafif ödem şişlik ve morluklar oluşabilir. Buz kompresleriyle bu şikayetler azaltılabilir.

İşlem lokal anestezi ile yapılan uygulamalardır. Bu nedenle ağrı hemen hemen yoktur denebilir.

Cerrahi dışı medikal uygulamalar kalıcı değildir. Cildin kalitesine göre kişiden kişiye göre yada elastikiyet kaybının derecesine göre değişkenlik gösterir. Ortalama etki süresinin devamı 2 yıldır. Mezolifting, HİFU ultraskin , PRP gibi ek uygulamalarla etki süresi 3-4 yıla kadar uzatılabilir.

PDO uygulamaları sadece yüz toparlama uygulamalarında kullanılan bir yöntem değildir. Abdominal bölgede uygulandığında karın bölgesinde bölgesel incelme yapar. Popo bölgesinde ise toparlama etkisi oluşur. Hafif derecede kol sarkmalarında uygulandığında kol toparlamaya izin verir. Uygulama alanlarının genişliği nedeniyle oldukça avantajlı bir uygulama tekniğidir.