Jinekomasti (Erkek Tipi)

Jinekomasti (Erkek Tipi)

Jinekomasti erkekte kadınsı tip meme büyümesi olarak tanımlanabilir. Ergenlik çağındakilerin üçte birinde meme büyüklüğü bulunur. Büyüdükçe meme büyüklüğü görünümü düzelir. Düzelmiyorsa jinekomasti olarak karşımıza çıkar.

Kadınsı tip bir büyüme gerçekleştiğinden bol kıyafet giyerek farkettirmeme, yazın yüzme gibi faaliyetlerden kendini geri çekme gibi davranışsal bozukluklar, psikolojik problemler şeklinde karşımıza çıkabilir. Bazen psikolojik unsurlar o kadar ön plana çıkar ki   genç yaştaki hastaların evebeynlerine  bu ameliyatla alakalı baskı kurduğunu, talep geri çevirildiğinde anne-babaların hayatını adeta dar ettiğini çoğunlukla şahit olmuşumdur

UYARI : Bu site Bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sağlık hizmeti vermemektedir. Sitede verilen bilgiler tanı ve tedavi alanında kullanılmamalıdır. Aksi durumdan doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir. Bu siteyi ziyaret eden kişi bu uyarıları kabul etmiş sayılır.

Sıkça Sorulan Sorular

Genetik nedenler, gelişimsel nedenlere bağlı olabildiği gibi hormonal nedenler yada daha nadir olarak ilaç kullanımına bağlı oluşabilir. Östrojen hormonunun (kadınlık hormonu) kanda seviyesinin yükseldiği bebeklik, ergenlik ve yaşlılık döneminde görülmesi doğal ve gelişimseldir. Bunun dışında bir nedene bağlı erkeklik hormonunu azaltan, östrojen hormonunu arttıran hormon herhangi bir durum, hormonal nedenlere bağlı jinekomastinin oluşumunu tetikler. Şişmanlama ile yağ dokusunun artışına bağlı gelişirse pseudojinekomasti denilen durum oluşur ki buna yalancı jinekomasti denmektedir.

Söz edilen durumların ayırıcı tanısı için ayrıntılı bir sorgulama yapılmalı, buna bağlı olarak görüntüleme ultrasound, gerekirse MR gibi görüntülme teknikleri ve hormon analizleri uygulanmalıdır. Ayırıcı tanı ile jinekomastinin nedenine karar verildikten sonra tedavi planlanmasına geçilebilir.

Ameliyat lokal veya genel anestezi ile yapılabilir. Jinekomastinin tipine ve büyüklüğüne göre cerrahi seçenekleri değişir. Yağ dokusu ön planda ise liposuction ile yağ çekme yöntemi ile tedavi edilebilir. Meme dokusu artışı ön planda ise meme başının kahverengi kısmının deriyle birleştiği alt yarım bölgeye kesi yapılarak açık ameliyat gerekebilir. Çoğunlukla 2 tip ameliyat kombine edilebilir. Açık ameliyatta da liposuctionla yağ çekme ameliytında da izlerin kalması söz konusu değildi. Eğer deri bol ve meme sarkıksa bu durumda fazla deriyi ortadan kaldıracak iz bırakan bir takım cerrahi planlamalar gündeme gelir.

Ergenliğin bittiği yaş olan 17. yaştan itibaren yapılabilir. Eğer psikolojik unsur çok ön planda ise nadir de olsa ameliyat daha erken yaşa alınabilir. Ameliyat süresi ise yapılacak ameliyat tipine veya büyüklüğüne göre değişir. Ortalama 1-2 saat arası değişkenlik göstermektedir.

Genellikle aynı gün içinde nadir de olsa ertesi gün taburcu olurlar. Derinin sarkmasını önlemek amacıyla hastalar 2-3 hafta özel bir korse giymek zorundadır. 2-3 gün kapalı bir pansuman bekledikten sonra çıkarılır ve duş almasına izin verilir. Yine aynı günlerde hastalar işine dönebilir, yürüyüş tarzında hafif sporlara başlayabilir. 2-3 hafta sonra bölge kaslarını hareket ettiren sporlardan kaçınmak şartıyla spor yapılabilir. Ben hastalarıma yapıldığında ağrı oluşturmayan her şey serbesttir şeklinde öneriyorum.

Jinekomasti ameliyatı sonrası uzamış ödem, şişlik görülebilir. Hastaya bu durum iyi anlatılmamışsa tedirgin edebilir, ancak bunlar çoğunlukla geçmektedir. Uzun dönemde karşılaşılan en büyük sorun, istenilen miktarda küçültmemektir ki bu durumda ikinci bir işlem yapılması gerekebilir. Aksi takdirde tekrar meme dokusu artmaz ve dolayısıyla onarım kalıcıdır.