Meme Büyütme

Meme Büyütme

Meme büyütme ameliyatı meme altına implant yerleştirmek suretiyle meme hacminin artırılmasını hedefler ve istenilen boyutlara getirir. Meme boyutunuzun vücudunuza oranla küçük olduğunu düşünüyorsanız, hamilelik sonrası yada kilo verme sonrası  meme boyutunuz küçülmüşse, göğsünüzün diğerine göre küçük oluğundan yakınıyorsanız meme büyütme ameliyatı için uygun bir adaysınız.  

UYARI : Bu site Bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sağlık hizmeti vermemektedir. Sitede verilen bilgiler tanı ve tedavi alanında kullanılmamalıdır. Aksi durumdan doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir. Bu siteyi ziyaret eden kişi bu uyarıları kabul etmiş sayılır.

Sıkça Sorulan Sorular

Meme protezleri, şekil, içerik ve yüzey yapısı açısından incelendiğinde iki gruba ayrılmaktadır. Şekline göre meme protezleri yuvarlak ve anatomik (damla) olarak ikiye ayrılırlar. Yuvarlak protezler, adından da anlaşılacağı üzere yuvarlak şekillidir. Anatomik protezlerde damla şekillidir. Anatomik olarak adlandırılmasının sebebi memenin şekline daha çok benzemesinden ileri gelmektedir ve üst dolgunluğu yuvarlak implantlara göre daha azdır. İçeriğine göre ise silikon jelli yada fizyolojik serum dolu protezler bulunmaktadır. Yüzey yapısına bakıldığında ise protezler yüzeyi düz ve pürtüklü protezler olarak iki gruba ayrılmaktadır. Pürtüklü yüzeyli protezlerin çevresinde kapsül oluşumunun düz yüzeyli olanlara göre daha az olduğu saptanmıştır.

Ameliyata karar verilme aşamasından sonra yapılacak en önemli şey, implant seçimidir. İmplantın büyüklüğünü derinin kalınlığı ve göğüs çapının miktarı belirler. Hastanın tercihleri de önemlidir ancak gerçekçi olmak koşuluyla. İmplantın şekli damla mı olmalı yoksa yuvarlak mı sorusunun cevabı daha çok meme şekli ile alakalıdır. Memenin şekli hangisi için daha uygunsa muayene edecek cerrahın önerisine bırakmak daha uygun olacaktır. İçeriğine göre ise meme dokusuna daha çok benzeyen silikon içerikli implantlar tercih edilmelidir. Eğer memelerde bir sarkıklık mevcut ise meme büyütmeyi dikleştirme ile kombine eden ameliyat biçimi tercih edilmelidir.

Ameliyat modern donanımlı bir hastanede genel anestezi altında yapılmalıdır. Ameliyat süresi ortalama 1-1.5 saattir. İmplant meme altı kıvrımı, koltuk altı yada meme başı çevresinden kesilerle girilerek yerleştirilir. Bu kesiler aracılığı ile meme bezinin ya da göğüs kasının altında düzlemlerde uygun büyüklükte bir cep hazırlanmakta ve protez bu cebe yerleştirilmektedir.Günümüzde en çok kullanılan kesi tipi meme altı kıvrımı veya meme başı etrafı kesileridir. Meme başı çevresinde yapılan kesi areola adı verilen kahverengi kısmın çevresinde oldukça küçük bir yara izi ile iyileşmekle birlikte teknik olarak süt kanallarının kesilmesi gerekebilir. Meme altı kesisinde ise meme bezine ve süt kanallarına hiç bir zarar gelmediği gibi meme altı oluğuna oturan belli belirsiz bir yara izi ile iyileşme gerçekleşir. Son dönemlerde göbek çevresinden girilerek endoskopik olarak protez yerleştirme tekniği gelişmişse de bu yöntem henüz yaygın olarak kabul görmemiştir.

Yapılan araştırmalara göre annedeki meme protezlerinin bebekte herhangi bir tehlike oluşturmadığı bildirilmiştir. Kullanılan implantlar meme dokusu veya göğüs kasının altına yerleştirildiğinden emzirmeyi de etkilemezler. Yine yapılan araştırmalara göre emzirme ve süt miktarının azalmadığı gösterilmiştir.

Ameliyat bölgenizi saran bir takım bantlar ve bunun üzerinde göğüslerinizi kavrayan sporcu sutyeni giydirilerek odanıza çıkartılırsınınız. İlk birkaç saat baş dönmesi ve hafif bulantı olabilir. Bunu engellemek için cerrahınız ilaç almanız için talimat verecektir. Ameliyat sonrası ağrı olabilir. Bu ağrı kesicilerle rahatlıkla kontrol altına alınır. Ameliyat sabah yapılmışsa akşama doğru, öğleden sonra yapılmışsa ertesi gün taburcu olabilirsiniz. İlk 2 gün istirahat çok önemlidir. Bu aşamada implant kas altına konulmuşsa kol hareketleri ile ağrı artabilir. Ödem ilk iki günden sonra azalmaya başlar. İlk dönemlerde implantlar gerekenden daha yukarıda konumlanırlar. Tarif edilecek masaj ve yerçekiminin yardımı ile implantlar aşağı ve içe doğru yer değiştirerek daha doğal bir meme yapısına kavuşmanızı sağlayacaktır. İlk ayda ağır sporlara izin verilmez. Ameliyat sonrasını takip eden 6-8 hafta içerisinde sauna, solaryum ve buhar banyosundan kaçınılmalıdır.

Bu soruya tam olarak cevap vermek teknik olarak mümkün değildir. Protezi saran kapsülün kalınlaşması ile oluşan kapsül kontraktürü denilen durum gelişmediği müddetçe bir protezin ömrü ömür boyudur. Kapsül kontraktürü, meme şeklini bozabilir, memede ağrı neden olabilir. Bu durum nadir gelişir. Eğer böyle bir durum söz konusuysa protezin çıkarılması gerekebilir . Böyle bir olasılığı azaltmak için pürtüklü yüzeyli implantlar geliştirilmiştir.