Meme Küçültme

Meme Küçültme

 Büyük memeler eski çağlarda  hem estetik açıdan dişiliğin  sembolü, hemde  anneliğin  bir gerek şartı  olarak kabul görmüş olsa da, zamanla  estetik standartların değişmesiyle  kadında kozmetik ve psikolojik  sorunlara yol açmış,   kadınların  memeleri küçültme arayışına girmesiyle meme küçültme ameliyatları ortaya çıkmış ve günümüze geldikçe teknikler gelişmiştr.

Meme küçültme ameliyatları bu sorunları ortadan kaldıran meme boyutunu küçülten ve daha estetik görünüme kavuşturan oldukça yüz güldürücü  ameliyatlardır. Memelerinizin boyutları normalden daha büyük ve sarkıksa, sırt boyun ve bel ağrılarına neden oluyorsa, meme büyüklüğünden dolayı giysi seçiminde zorlanıyorsanız, özellikle yaz aylarında meme aralarında ve altlarında pişiklere yol açıyor,   sütyen izleri derinleşiyorsa meme küçültme için uygun bir adaysınız. 

UYARI : Bu site Bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sağlık hizmeti vermemektedir. Sitede verilen bilgiler tanı ve tedavi alanında kullanılmamalıdır. Aksi durumdan doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir. Bu siteyi ziyaret eden kişi bu uyarıları kabul etmiş sayılır.

Sıkça Sorulan Sorular

Eğer sorunlarınızın meme büyüklüğünden kaynaklandığını düşünüyorsanız bir plastik cerraha başvurmalı ve bu konuyu detaylı bir şekilde konuşmalısınız. Bu görüşmede ameliyattan beklentilerinizi açık açık konuşmalı, ameliyat sonrası sizin nelerin beklediğini cerrahınıza sormalısınız. Bu görüşmede meme boyutu, sarkıklığın ne oranda düzeleceği, çocuk sahibi olup emzirmenin olup olmayacağı, ameliyat izlerinizin durumu sizinle tartışılacak ve cerrahınız tarafından muayene edileceksiniz..

Meme küçültme ameliyatlarının yapılabilmesi için meme gelişiminin tamamlanması gerekmektedir. Ancak psikososyal gelişimi etkiliyorsa bu süreç beklenmeden meme küçültme ameliyatı yapılabilir. Meme küçültme ameliyatlarının üst yaş sınırı ise yoktur.

Yaşı ileri olan hastalarda, muayenede ele gelen bir kitle durumunda ameliyat öncesi mamografi veya ultrasonografi yapılmalıdır. Anestezi görüşmesi ve ameliyat öncesi yapılacak tetkiklerden sonra ameliyat öncesi 7-8 saatlik açlık periodundan sonra sıra nihayet ameliyat gelir.

Normal süt verme için süt kanallarıyla meme başına bağlantısı olması ve meme başının duyarlılığının varlığı gereklidir. Bu anatomik ve fizyolojik özellikleri bozmayan bir cerrahi girişim sonrasında emzirmenin bozulması söz konusu değildir. Meme başının duyarlılığı emzirme sırasında uyarılan hormonlarının süt salınımını başlatması için gereklidir. Meme küçültme ameliyatları meme başı duyarlılığını azaltmadığı gösterilmiştir. Ancak çok iri memelerde bazen ender de olsa meme başının serbest taşındığı ameliyat tekniği uygulanmak zorunda kalinabilir. Bu durumda süt kanallarının ile meme başı ilişkisi bozulacağından süt verme fonksiyonu bozulur.

Bu ameliyatta hem meme kitlesi azaltıldığından, hemde meme başı olması gereken yere taşındığından bir miktar deriden de çıkartılır. Bu yüzden ters T izi denilen ve izlerin çoğunun meme altı kıvrımına saklandığı teknikler uygulanır. Son zamanlarda sadece meme başından aşağıya doğru 4-5 cm uzunluğunda izlerin olduğu iz azaltıcı teknikler gelişmiş, zamanla daha çok biz plastik cerrahlar tarafından kullanır hale gelmiştir. İzler önce pembe renkte ve daha çok göze batar halde iken zamanla solar ve deri rengine dönerek hastayı rahatsız etmeyecek hale gelirler.

Meme küçültme ameliyatları meme dokusunun azaltımına neden olduğundan meme kanseri oluşma riskini azaltırlar. Ayrıca ameliyata çıkarılan dokular patolojik incelemeye gönderildiğinden denilebilir ki meme küçültme ameliyatları meme kanseri oluşma riskini düşürürler.

Meme küçültme ameliyatı için birçok yöntem tanımlanmıştır. Seçilecek yönteme göre ameliyat öncesi çizimler yapılacak ve tasarıma bağlı kalınarak ameliyatta fazla deri, yağ ve meme dokusunun çıkartılarak meme yeniden şekillendirilecektir. Ameliyat süresi kullanılan tekniğe bağlı olmak üzere 2-4 saat arasında değişir. Ameliyat sonrası 4. saatte ayağa kalkmanıza ve beslenmenize izin verilir. Ameliyat sonrası hastanede kalış süresi 1 gündür. İlk birkaç gün dren denilen ve ameliyat bölgesinde oluşabilecek kan ve serum sızıntılarını toplayacak vakumlu bir torba kullanılır. Gelen miktara göre bu dren 1-2 gün sonra çıkarılır. Drenler çıkarıldıktan 2 gün sonra banyo yapmanıza izin verilir.

Bir hafta sonra hasta işine dönebilir, ev işi yapar hale gelir. İlk 3 ayda ağır sporlardan uzak durulur. İlk günlerde ağrı olabilir ve bu ağrılar ağrı kesici ilaçlarla rahatlıkla kontrol altına alınır. Zamanla ağrılar azalacak, hareketlerinizi rahatlıkla yapar hale geleceksiniz. Ödemi artırıcı sıcak banyo, kaplıca gibi uygulamalardan birkaç hafta uzak durmanız sizin yararınıza olacaktır.