Migren Botoksu

Migren Botoksu

Migren botoksunun migren ataklarını azalttığı ve engellediği bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. Özellikle kronikleşen migren bazen 3 aydan daha uzun sürmektedir. Bazı migren atakları sık aralıklarla ortaya çıkar. Bazı hastalarda migren ile birlikte kusma, bulantı, ışığa karşı hassasiyet ortaya çıkabilir. 

Migren hastalığına sahip olan kişiler bu hastalıktan dolayı kalabalık ortamlara girmezler ve ışıktan etkilenirler. Sosyal yaşamlarını kısıtlayıcı şekilde baş ağrısı yaşayabilirler. Bu yüzden, migren ataklarının sıklıkla olduğu durumlarda ve hastaların ilaçla çözüme ulaşamadığı durumlarda botoks uygulaması önerilmektedir. Migren botoksu yapılarak hastanın yaşam kalitesi yükseltilmekte ve ağrıları azaltılmaktadır. Botoks uygulaması ile kronik hale gelen baş ağrılarında önemli derecede azalma sağlanmaktadır.

Migren Tedavisinde Botoks Yönteminin Nasıl Bir Etkisi Vardır?

Migren ağrısının tedavi yöntemleri içerisinde yer alan botoks yöntemi tıbbi bir uygulama olarak yapılmaktadır. Bu tıbbi uygulama rastlantı sonucu ile belirlenmiştir. Çünkü estetik ve güzellik amacı ile yüze yapılan botoks uygulamaları birçok kişide Migren ataklarının azaltmasına yol açtığı için botoksun migren tedavisine iyi geleceği sonucuna ulaşılmıştır. Bu yüzden de bu alana dair bilimsel araştırmalar ve çalışmalar yapılmış ve halen de yapılmaktadır.

Bunun yanı sıra, yapılan bilimsel araştırmalara göre boyun ve baş kısmındaki migren atağının başlamasına yol açan, sinir sıkışma noktalarıdır. Bu yüzden de botoks ile migren tedavisi yapılarak sinir sıkışması yaratan noktalara Botoks enjekte edilir. Botoks uygulaması kasları tedavi eden bir yöntem olmaktadır. Yani botoks yöntemi uygulanarak sinirlerin sıkışmasının önüne geçilmeye çalışılır ve böylece migren atağı sonlanmış olur.

Botoks ile Migren Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Migren tedavisinde uygulanan botoks yönteminin birçok avantajı bulunmaktadır. Migren tedavisinde botoks yönteminin kullanılmasının en önemli avantajı ilaç kullanımını oldukça azaltmış olmasıdır. Hatta bazı hastalar hiç ilaç kullanmamaktadır. Migren Botoksu yönteminden sonra hastaların migren ataklarında ciddi anlamda bir azalma gözlemlenmiştir. Migren tedavisinde botoks yönteminin uygulanması ile hastanın yaşam kalitesi artmaktadır. Migren tedavisi yönteminde botoks uygulaması için hangi hasta adayı daha uygun olmaktadır? Her migren ağrısı ve migren atağı yaşayan hastada botoks yöntemi uygulanmamalıdır. Bazı hastalarda botoks yöntemi faydalı olmayabilir. Sıklıkla migren atağı geçiren kişilerin ve migren tedavisinde kullanılan diğer yöntemlerden herhangi bir fayda görmeyen kişilerin çok fazla ilaç kullanmak yerine botoks yöntemi yaptırmaları önerilmektedir.

Migren tedavisinde botoks uygulamasından sonra başarılı ve olumlu etkilerinin ortaya çıkması 3 ile 10 gün arasında sürmektedir. Migren Botoksu uygulaması oldukça konforlu ve rahat bir şekilde geçmektedir. Botoks uygulamasından sonra hasta normal hayatına dönebilir ve sosyal aktivitelerini yerine getirebilir. Botoks uygulaması günlük yaşamı etkilememektedir.

Botoks Uygulaması ile Migren Tedavisi Güvenli bir Yöntem midir?

Migren Botoksu uygulaması Amerika’daki ilaç merkezi olan federal onay merkezi (FDA) tarafından onaylanmıştır. Bu yüzden de güvenli bir şekilde uygulanabilir. Botoks uygulamasında lokal anestezi merhemi kullanılmaktadır ve hasta uygulama sırasında ağrı ya da acı hissetmez. Bununla birlikte, Botoks ile migren tedavisi yaklaşık olarak 30 dakika sürmektedir.

UYARI : Bu site Bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sağlık hizmeti vermemektedir. Sitede verilen bilgiler tanı ve tedavi alanında kullanılmamalıdır. Aksi durumdan doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir. Bu siteyi ziyaret eden kişi bu uyarıları kabul etmiş sayılır.