PRP TEDAVİSİ

PRP TEDAVİSİ

PRP (platelet rich plasma) kısaca kanın pıhtılaşmasını sağlayan platelet (trombosit adı da verilir) hücrelerinden zengin plazma anlamına gelmektedir. Oldukça popüler hale gelen bu PRP uygulamaları ne işe yarar, nasıl etki etmektedir, vücutta ne gibi değişikliklerin olmasını sağlamaktadır gibi akla gelen sorulara açıklamalar bulacaksınız.

UYARI : Bu site Bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sağlık hizmeti vermemektedir. Sitede verilen bilgiler tanı ve tedavi alanında kullanılmamalıdır. Aksi durumdan doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir. Bu siteyi ziyaret eden kişi bu uyarıları kabul etmiş sayılır.

Sıkça Sorulan Sorular

Kişiden alınan kanın özel işlemlerden geçirilerek tekrar hastaya uygulamayla geri verilmesi şeklinde özetleyebiliriz. Bunu açacak olursak özel hazırlanmış bir bir miktar kan alınır. Kan santifüje edildir. Santrifüje edilen içinde kan bulunan tüpün içinde plateletten zengin bir serum ayrılır. Bu serumun alınması ile PRP sıvısı elde edilmiş olur. Elde edilen kan ürünü kendisine verildiğinden güvenli bir uygulmadır.

Platelet adını verdiğimiz kanın pıhtılaşmasını sağlayan hücrelerde aynı zamanda yoğun şekilde büyüme faktörleri mevcut. Vücudumuzun herhangi bir yerinde bir hasar oluştuğunda bu hücreler kan yolu ile o bölgeye taşınır. Bu büyüme faktörleri hasarlı bölgede karmaşık bir dizi onarım sürecini başlatırlar. PRP uygulamasıyla hedef dokuya bu hücreler daha çok sayıda taşınmış olur. Platelet aracılığıyla giren büyüme faktörleri aynı zamanda kök hücreleri de aktive eder. Kollajeni üreten fibroblast hücreler kollajen yapımını artırarak cildin gençleşmesini sağlar. zamanda Böylece uygulama yapılan bölgede daha güçlü onarım etkisi yaratılmış olur.

Uygulama bölgesine küçük ince iğneler aracılığıyla cilt altına enjekte edilerek uygulanır. Saçlı alana mezoterapi tabancasıyla uygulama yapılabilir. Peeling, fraksyonel lazer, roller ve dermapen uygulamalarından sonra cilde sürülüp maske ile yedirilerek de uygulanabilir.

Tıpta bir çok uygulama alanı bulunan PRP en çok estetik&kozmetik sektöründe cilt gençleştirme kırışıklık tedavisi amacıyla uygulanır. Uygulandığı cilt bölgesinde hemen hasarları onarmaya başlayarak deriye daha genç ve parlak bir görünüm kazandırmaya başlar. Kırışıklıkların derinliği azalmaya başlar. Göz çevresine uygulandığında mor halkalanmaların azaldığı görülür. Estetik alanda uygulma alanlarını sıralayacak olursak Yüz, boyun, eller ve dekolte bölgesinde cildin yenilenmesi ve gençleştirilmesinde Saçlı alanda saç dökülmesini önleyici ve yada saç ekimi öncesi başarıyı artırma amaçlı Oluşan kırışıklıkları azaltılmasında ve tedavisinde Peeling, lazerle yüz gençleştirme, dermaroler-dermapen uygulamasından sonra derinin yenilenmesini hızlandırma ve tedavi gücünü artırmada Mezoterapiyle kombine tedavilerde Plastik cerrahide yağ enjeksyonu uygulamalarında yağın emilimini engellemede Tıpta diğer alanlarda da tedavi protokollerine giren PRP özellikle ortapedi, f

On beş günde bir PRP uygulaması yapılabilir. Toplamda 4 seans yeterli olacaktır. Sonrasında 3 aylı ve 6 aylık kontrollerden sonra 1 seans, ve 1 yıl sonra 1 seans PRP uygulaması eklenebilir. Mezoterapi ile kombine seanslarda 10-15 gün aralıklarla mezoterapi seansları arasına ayda PRP uygulaması konulabilir.