Q Switch Lazer

Q Switch Lazer

Lazer ışının atım süresini kısaltan, dolayısıyla atım süresi boyunca daha yoğun lazer enerjisinin oluşmasını sağlayan ve uygulanan bölgede enerjiyi eşit dağıtan gelişmiş bir lazer sistemidir. Koyu rengi hedef aldığından dövme çıkarmadan leke tedavilerine kadar geniş bir yelpazede kullanılabilen bir lazer çeşididir. 4 farklı dalga boyunda çalışabilirler. Bu da etki yelpazesini genişletmektedir. Aynı zamanda kollajen yapımını da uyardığından yüz geçleştirmede de kullanılmaktadır.

UYARI : Bu site Bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sağlık hizmeti vermemektedir. Sitede verilen bilgiler tanı ve tedavi alanında kullanılmamalıdır. Aksi durumdan doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir. Bu siteyi ziyaret eden kişi bu uyarıları kabul etmiş sayılır.

Sıkça Sorulan Sorular

Q SWİTCH LAZERLE DÖVME SİLME

Dövmede kullanılan pigment boya maddesini cilt ve vücut yabancı cisim olarak algılar ve hücrelerimiz onu ortamdan uzaklaştırmaya çalışır. Ancak boya maddesinin  büyük partiküllü olması hücreler tarafından alınıp atılmasına engel  olur. Burada lazer devreye girer.  Q switch lazer ışınları boya partikülleri parçalayarak hücrelerin vücuttan uzaklaştırabileceği küçük boyutlara indirirler.

Kişiden kişiye göre değişmekle beraber ağrı minimaldir. En fazla dövme yapılırken kişinin duyacağı kadar olduğundan uygulama kişiyi rahatsız etmez. İşlem  lokal anestezik kremler sürülmesi sonrası yapıldığından oldukça konforludur.

Seans sayısı, dövme sırasında kullanılan boya miktarı, dövme tekniği, boyanın bırakıldığı cilt derinliği, boyanın rengi, uygulama yapılacak cihazın türüne göre değişkenlik gösterir. Örneğin koyu renkli dövmeler lazer ışının en yüksek derecede emdiğinden çıkması daha kolayken renkli dövmelerde ışığı absorbe etme derecesi daha düşüktür. Bu da seans sayısını artırmaktadır. Hatta ten rengine yaklaşıldığında dövme çıkarma işlemi daha da zor  ya da imkansız hale gelebilir.

Seans sayısı 5-15 arasında değişmektedir. Seans aralığı ise dövmenin büyüklüğüne göre değişir. 3-8 hafta arası bir seans aralığı mevcuttur. İşlem sonrası dövmenin uzaklaştırılması bir müddet devam eder. Ayrıca cilt altı bağ dokusunun iyileşmesi gerekir. Bu yüzden seans arlalığı gerekmektedir.

Lazer ışını boya maddesini hedef alır. Bunun dışında cilt altı dokularda bir hasar kalması dolayısıyla bir izin oluşması beklenmez. Ancak keloid, hipertrofik skar gibi izin aşırı formlarının oluşabildiği bir cilt tipiniz varsa iz kalma riski oluşabilir.

Lazer ışını koyu pigmentleri gördüğünden 2 hafta öncesi güneşten korunulmalıdır. Güneş koruyucu kremler mutlaka kullanılmalı, solaryumdan uzak durulmalıdır. Dövme bölgesinde kıllar mevcutsa 1 gün önceden traş edilmelidir. Kan sulandırıcı ilaçlar 1-2 gün öncesinden kesilmeli ve o şekilde uygulamanın yapılacağı yere gelinmelidir. İşlemden 30-40 dakika öncesinde anestezik kremler sürülür ve işlem için beklemeye başlanılır.

Uygulama sonrası buz soğuk kompresler yapılır. Uygulamadan sonra kabuklanma oluşacağından iyileşmeyi artırıcı nemlendirici kremler sürülmesi önerilir. 2-3 gün sıcak banyo sauna gibi uygulamalardan uzak durulmalıdır. Kabuklanma tamamen ortadan kalkmadıkça havuz deniz faaliyetlerden  uzak durulmalıdır.

Melasma, güneş lekeleri, gebelikte oluşan lekeler, sütlü kahve lekeleri (cafe au lait), lentigo becker nevüs, ota nevüs gibi çeşitli benler çil gibi lekelenmelerin hepsi Q switch lazerle tedavi edilebilmektedir.

İşlem öncesi anestezik kremler sürülür. Bu nedenle işlem oldukça ağrısızdır. İşlem sonrası soğutma da yapıldığından işlem kişiyi rahatsız etmez.

Melazma tedavisi yapılacaksa 1064 nm dalga boyu kullanılır. Bu dalga boyunda ciltte hemen hemen hiçbir etki oluşmaz. Çil, güneş lekeleri yaşlılığa bağlı lekelerde ise 532 nm dalga boyu kullanılır. Bu dalga boyunda lekelerin üzerinde kabuk oluşur. 3-4 gün sonra kabuk dökülerek ortadan kalkar. İyileşmenin hızlanması açısından epitelizan kremlerin kullanılması önerilir.

Lekelerin yerleşim derinliği, koyuluk dereceleri seans sayısını değiştirmektedir. Bu nedenle seans sayısı vermek garanti olacağı anlamına gelmemelidir. Bunun dışında verilecek seans sayısı ortalama ve tahmini olacaktır. Güneş lekeleri, çiller, yaşlılık lekeleri gibi lekeler büyük oranda tek seansta yok olmaktalar. Melasma gibi daha derin yerleşimli lekeler 10 gün aralıkla 5 seans kadar sürmektedir. Ota nevüs, becker nevüs gibi özel lekeler 5-8 seansta giderilebilmektedir.

* Leke mezoterapisi

* Fraksyonel lazer

* Altın iğneli radyofrekans

* Cosmelan-Dermamelan depigmentasyon tedavisi

Leke tedavilerinde kullanılan tüm yöntemler tek başına uygulanabildiği gibi kombine olarakta kullanılabilmektedir.

Q SWİTCH LAZERLE LEKE TEDAVİSİ

Leke, cilt rengini veren melanin denilen  pigment maddesinin  vücudun belirli bölgelerinde cilt altında düzensiz kümelenmesi sonucu oluşur. Melanin pigmenti birikimine bağlı leke;

* Gebelik döneminde  yüzde gebelik maskesi (kloazma) olarak,

* Yaşla birlikte el sırtı,göğüs, boyun ve yüzde yaşlılık lekesi olarak,

* Güneşlenmeyle oluşan güneş yanıkları sonrası yüz ve dekolte cildinde güneş lekeleri tarzında,

* Deodorant ve parfüm uygulamaları sonrası koltuk altı, boyun gibi alanlarda,

* Lazer epilasyon  ya da ağda uygulanması sonrası kimyasallarla ve güneşle kontrolsüz temas sonrası

* Bazı sistemik hastalıklarda (böbrek ve diyabet vb.) ciltte bölge bölge renk değişikliği tarzında lekelenmeler meydana gelir.

Q switch lazer ışını koyu pigment maddeler tarafından emildiğinden leke tedavilerinde de kullanılırlar.

Q SWİTCH LAZERLE KARBON PEELİNG

Q switch nd-YAG lazerlerle  yüzde uygulanan  bir cilt yenileme ve gençleştirme  işlemidir. Cilt yüzeyine sürülen karbon moleküllerinin lazer ışını ile patlatılarak cilt altına gönderilmesi prensibine dayanır. Yüzde bulunan gözenekler akne tedavileri gibi sorunlarda oldukça başarılıdır.

Yüz bölgesi temizlendikten sonra karbon solüsyonu bir tabaka oluşturacak şekilde sürülür. Yaklaşık 15 dakika beklendikten sonra lazer ışını ile karbon partikülleri patlatılır. Milisaniyeler içinde oluşan ısı kişiyi rahatsız etmeyecek şekilde cilt altı dokuda hasarlanma oluşturarak kollajen üretimini uyarır. Artan kollajen yapımı cilde oluşan ince kırışıklıkların, sarkmaların önüne geçerek gençleşmesini sağlar. Gözenekler içine patlamayla gönderilen karbon molekülleri fotostimülasyon etkisiyle gözeneklerin hızla kapanmasını sağlar. Ayrıca oluşan etkiyle cildin yağ dengesi düzelerek akne sivilcelerin oluşumunu engeller. Aktif aknenin tedavisini mümkün kılar.

Oldukça konforlu lokal anestezik kremlerin sürülmesini gerektirmeyecek kadar ağrısız bir yöntemdir.

Uygulama sonrası hafif bir kızarıklık oluşur. Bu kızarıklık yarım saat içinde kendiliğinden geçer. Bu nedenle oldukça güvenli ve kişinin sosyal hayatını etkilemeyecek bir işlemdir.

Bir çok lazer uygulamasının aksine cilt yüzeyinde herhangi bir hasarlanma oluşturmadığından yaz dahil yılın herhangi bir zamanında güvenle yapılabilir.

Uygulama 1 hafta aralıklarla yapılabilecek şekilde toplam  6-10 seans sürmektedir. Seans sayısını kişinin ciltteki problemin derecesi ve niteliğine belirler.