Genç Cildin Sırrı, Kök Hücrede Gizli!

Nedir bu “hücresel tedavi”? Doku yıpranması ve neticede kırışıklığın sebebi tam da o bölgedeki fibroblast adı verdiğimiz hücrelerin artık eskisi gibi deriye gerginlik veren kollajen ve elastin gibi maddeleri üretememesidir.

Nedir bu “hücresel tedavi”?

Doku yıpranması ve neticede kırışıklığın sebebi tam da o bölgedeki fibroblast adı verdiğimiz hücrelerin artık eskisi gibi deriye gerginlik veren kollajen ve elastin gibi maddeleri üretememesidir. Bu durumda akılcı yöntem o bölgelere vücudun diğer bir yerinden alınan fibroblastları nakletmek; hücresel tedavi uygulamaktır.

Fibroblastlar nasıl elde edilir?

Cildinizin dış etkenlere en az maruz kalmış bir bölgesinden, tercihen kulak arkasından alınacak pirinç tanesi kadar bir cilt dokusu yeterlidir. Doku parçası içerisindeki fibroblastlar ayrıştırılıp yine sizden alınan kan serumu kullanılarak laboratuvarda çoğaltılır. Fibroblastlar milyonlarca sayıda üredikleri zaman toplanarak küçük hacimlerde şişelenir ve uygulanmak üzere doktorunuza teslim edilir. Arzu edilirse hücre bankasında saklanır; istenildiğinde kullanılabilir.

Uygulama güvenli midir?

Cilt fibroblast hücre üretim ve uygulaması tüm dünyada aynı şekilde yapılmakta olup Amerika Birleşik Devletleri Federal Drug Agent (FDA) tarafından onaylanmış bir yöntemdir. Tamamen kendinize ait dokudan hazırlandığı için toksik, alerjik, karsinojenik değildir.

Etkisi ne zaman görülür?

Kişiye özel üretilen fibroblastların ağız kenar çizgileri, göz çevresi kaz ayaklan, kaşlar arası ve alındaki çizgilere uygulama sonuçları her bireyde farklıdır. Doğru sayı ve belli aralıklarla (4-5 haftada bir olmak üzere toplam 3 kez) uygulandığında bazı kişilerde etkisi haftalar içerisinde başlarken, bazılarında etki daha geç görülebilir. Etkinlik 3-5 yıl arasında değişmektedir. Hücrelerinizi bankada saklatmışsanız yeniden cilt dokusu vermeden fibroblast talebi yapabilirsiniz. Fibroblastlar sadece kırışıklıkların giderilmesi dışında aknelerin sebep olduğu çökmeler, yanık ve iyileşmeyen yaraların tedavisinde de kullanılabilmektedir.

Yaşla birlikte yüz biçimi değişir; cilt yıpranması, gerginlik ve parlaklık azaldıkça doku elastikiyeti azalır; hücrelerimiz kendilerini yenileme kapasitesini yitirdikçe alında, göz çevresinde kırışıklıklar oluşur: ağız çevresindeki çizgiler derinleşir, elmacık kemiklerinin üzerindeki yumuşak dokuların yanaklara doğru yer değiştirmesi ile tipik yaşlanma izleri ortaya çıkar. 

Neleri denemedik ki! 

Kremler, maskeler, masaj, yüz yogası, bitkiler, nemlendiriciler, fitoterapi, peeling, lazer, botoks, hiyaluronik asit, kollajen, plazma, yağ dolgusu, estetik cerrahi… neler neler! 

Ve son yenilik “hücresel tedavi”

Fibrocell, gençlik aşısı, fibroblast, kulak arkasından gelen gençlik, kökten güzellik, otolog fibroblast, hücre yenileme, ışıl ışıl cildin sırrı, doğal gençlik, cilt yenileme, fibroblast enjeksiyonu ve daha nice tanımların hepsinin adı.

                                                                                                                                           Dr. Meral Özserin